Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ryki

5 sierpnia 2018 r.
19:16

Lubelskie rybą stoi. Najciekawsze potrawy z festiwalu w Stężycy [zdjęcia]

39 16 A A

Były zawody wędkarskie, turniej sołtysów, pokazy gastronomiczne, stoiska ze smakołykami z całego województwa lubelskiego oraz muzyka serwowana przez zespół "Fantazja" z gminy Gościeradów. To wszystko w ramach organizowanego już po raz drugi festiwalu "W krainie lubelskich ryb", który w niedzielę miał miejsce w Stężycy na "Wyspie Wisła".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Chcieliśmy pokazać mieszkańcom, że nasze województwo rybą stoi, bo jesteśmy jednym z większych producentów ryb słodkowodnych w Polsce. Jako Urząd Marszałkowski tym festiwalem wychodzimy do ludzi i zapraszamy do degustacji naszych ryb w każdej niemal postaci – mówi Katarzyna Kremeś, zastępca dyrektora w Departamencie Rolnictwa i Środowiska. – Powinniśmy spożywać więcej ryb i wspierać tę gałąź naszej gospodarki – dodaje.

Niestety, stawy rybne w większości są już bardzo stare, a budowa nowych kosztuje. Jednym z hodowców ryb, który postanowił zainwestować w ten biznes jest Antoni Kuśmierczak z Gospodarstwa Rybackiego "Bełżec". To jego ryby uczestnicy niedzielnego festiwalu mogli oglądać zza szyby.

– Mam tutaj karpia, suma, szczupaka i lina. Osobiście najbardziej smakują mi okonie i karpie. Najważniejsze jest środowisko, w którym żyje ryba. Ja mam 5-7-letnie stawy, na zimę wypuszczam z nich wodę, stosuję 2-letni cykl hodowlany i te ryby są naprawdę wspaniałe – zachwala i zapewnia, że takiego smaku nie uda się uzyskać w stawach 30 czy 40-letnich.

Hitem stężyckiego festiwalu były potrawy serwowane przez zawodowych kucharzy ze Stowarzyszenia Kucharzy Lubelskich. Po ich kotlety mielone z karpia oraz puree z marchewki, ziemniaków z sosem cytrynowym i kolendrą ustawiały się długie kolejki. – Sądzę, że gdybyśmy mieli dzisiaj 2 tysiące tych kotletów, to poszłyby co do jednego. To nasza polska kuchnia, przedwojenna receptura – mówi Piotr Hurz, który dania przygotowywał wspólnie z Piotrem Skwarkiem.

Na miejscu można było spotkać także producenta łodzi turystycznych i rybackich, szkutnika z miejscowości Basonia w powiecie opolskim, Mateusza Tabakę. – Nasza wioska kiedyś słynęła ze szkutnictwa, zajmowało się tym około 50 osób, ale teraz zostałem tylko ja. Obecnie produkuję ich kilkanaście w ciągu roku. Sprzedawane są na Dolny Śląsk, do Warszawy, Pułtuska, Torunia – wylicza młody przedsiębiorca, który podkreśla, że w tym fachu konieczne jest połączenie jakości wykonania z tradycyjnymi sposobami wytwarzania łodzi.

Podczas festiwalu najwięcej stoisk zajęły różnego rodzaju stowarzyszenia promujące regionalne wyroby i potrawy. – My przyjechaliśmy ze Świdna w powiecie opolskim. Promujemy zdrową żywność, bez konserwantów, wszystko naszej produkcji. Mamy ciasta, gofry, pierogi, rosół z karpia, paszteciki. Nasze cebulowe zawijańce zostały nagrodzone podczas Święta Chleba – wymienia Anna Obel.

Swoje smakołyki zaprezentowała także Maria Rodak z Woli Osińskiej. – W swoim gospodarstwie przetwarzam produkty, które są odzwierciedleniem naturalnych, babcinych syropów. Dzisiaj do konkursu przygotowałam "suma tatarskiego z pieczoną konfiturą" – mówi. – Ale on tylko wygląda jak tatar, mięso zostało podsmażone – zapewnia.

Dobrze zjeść można było także na stoisku LGD "Owocowy szlak" Agaty Domżał, która polecała pastę z pstrąga oraz ulubioną zupę (z karpia) Roberta Makłowicza.

Najlepszy kompot ze śliwek serwowała natomiast Agnieszka Drozd-Bownik z "Wałowianek" w gminie Józefów nad Wisłą. – Mamy również rękodzieło, kwiaty, jabłka, bukiety, skrzyneczki, grzyby i tulipany. Jesteśmy bardzo aktywne, uczestniczymy w kongresach, festynach. Byłyśmy nawet w Pałacu Prezydenckim – wymienia.

Na scenie występował natomiast zespół "Fantazja" z gminy Gościeradów w powiecie kraśnickim. Jak zapewnia Robert Niedziałek, klawiszowiec i frontmen grupy, ich szeroki repertuar pozwala zagrać do niemal każdej okazji, od rocka, poprzez piosenki dyskotekowe do folku i biesiady. W Stężycy królowały te dwa ostatnie gatunki.

Na koniec warto podać nazwiska zwycięzców zawodów wędkarskich. Zdominowali je wędkarze z Radomia, którzy zdobyli trzy pierwsze miejsca, kolejno - Jarosław Kowalski, Kamil Bolek i Ewelina Tomala. Czwarte przypadło Krzysztofowi Krysteckiemu z Łukowa, a piąte - Cezaremu Kustrze z Puław. Ten ostatni złowił największą rybę, 42-centymetrowego okonia.

Pozostałe informacje

Zabytkowy most już w remoncie. Będą poważne utrudnienia w ruchu
galeria

Zabytkowy most już w remoncie. Będą poważne utrudnienia w ruchu

Rozpoczął się już remont zabytkowego mostu ul. Lubelskiej w Biłgoraju. Prace potrwają jakiś czas, a już niebawem przejazd tamtędy w ogóle nie będzie możliwy.

Zostaw parasol, zabierz dobry humor

Zostaw parasol, zabierz dobry humor

Poniedziałek zapowiada się słonecznie w całym regionie. Nowy tydzień w pracy przywita nas słońcem i niemal letnią temperaturą.

Poniedziałek w Opolu, a niedziela w Płocku. Ważny tydzień przed Motorem Lublin

Poniedziałek w Opolu, a niedziela w Płocku. Ważny tydzień przed Motorem Lublin

To będzie bardzo ważny tydzień dla piłkarzy Motoru. Już dzisiaj podopieczni Mateusza Stolarskiego zmierzą się na wyjeździe z Odrą Opole (godz. 18). Z kolei w niedzielę żółto-biało-niebieskich czeka spotkanie w Płocku z tamtejszą Wisłą (godz. 15). Obaj rywale też walczą o udział w barażach, dlatego to będą mecze z gatunku o sześć punktów.

Tarasola Cisy Nałęczów lepsza od rezerw Wisły Grupy Azoty Puławy [zdjęcia]
galeria

Tarasola Cisy Nałęczów lepsza od rezerw Wisły Grupy Azoty Puławy [zdjęcia]

Tarasola Cisy Nałęczów to największa sensacja tego sezonu. Michał Walendziak wykonał ze swoimi podopiecznymi kapitalną pracę. Nagrodą za nią może być nawet awans do IV ligi

Hetmański awans na jedenaście lat

Hetmański awans na jedenaście lat

20 marca 2024 roku minęło 75. lat od utworzenia piłkarskiej 2. Ligi, w 2008 nazwanej 1. Ligą. Dziś zamieszczamy kolejną część wspomnień z okazji brylantowego jubileuszu drugo(pierwszo)ligowców. Tym razem poświęconą piłkarzom z Zamościa

Niedziela Palmowa u Prawosławnych
galeria

Niedziela Palmowa u Prawosławnych

Wierni obrządku wschodniego obchodzili 28 kwietnia, święto Wejścia Pana do Jerozolimy czyli Niedzielę Palmową, rozpoczynającą prawosławny Wielki Tydzień

Hetman z 19. wygraną w sezonie. Komplet wyników zamojskiej klasy okręgowej

Hetman z 19. wygraną w sezonie. Komplet wyników zamojskiej klasy okręgowej

Główny faworyt do awansu kolejny raz nie zawiódł swoich kibiców. Hetman Zamość pokonał u siebie broniącego się przed spadkiem Metalowca Goraj 3:0

Janowianka przegrała w Opolu, Lublinianka 4:0 Lublin i pierwsza wygrana Motoru II od października [zdjęcia]
galeria

Janowianka przegrała w Opolu, Lublinianka 4:0 Lublin i pierwsza wygrana Motoru II od października [zdjęcia]

Bardzo długo na kolejne zwycięstwo musieli poczekać piłkarze Motoru II Lublin. Poprzednio młodzież ekipy z Lublina cieszyła się z kompletu punktów… 8 października, kiedy wygrała na wyjeździe z Ogniwem Wierzbica 2:1. Później zanotowała: trzy remisy i 10 porażek. W niedzielę wreszcie przyszło przełamanie, bo drużyna Wojciecha Stefańskiego zaaplikowała Stali Poniatowa pięć goli, nie tracąc żadnego.

Górnik słabszy od Bruk-Bet Termaliki Nieciecza. Baraże zaczynają "odjeżdżać"

Górnik słabszy od Bruk-Bet Termaliki Nieciecza. Baraże zaczynają "odjeżdżać"

Walczący o strefę barażową w Fortuna I Lidze Górnik Łęczna minimalnie przegrał na swoim stadionie z walczącym o utrzymanie Bruk-Betem Termaliką Nieciecza

Nagroda za wskazanie truciciela 50 300 zł

Nagroda za wskazanie truciciela 50 300 zł

Otrucie Czarta, lubelskiego sokoła wzbudziło emocje tysięcy osób. W rekordowej zbiórce zebrano od piątku do tej chwlili 50 300 zł na nagrodę za "zidentyfikowania przestępcy i zakończenia tego potwornego procederu, który trwa od 2019 roku"

Power Party
foto
galeria

Power Party

Nasz weekendowy clubbing kończymy wizytą w Helium Club, gdzie naprawdę było super. Zobaczcie, jak się bawiliście i co się działo.

Polskie Party
foto
galeria

Polskie Party

Polskie Piosenki w Berecie to mega popularna imprezka. To była niezapomniana noc, w rytm polskich przebojów. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Padwa Zamość wygrała bez problemów, przykra niespodzianka w Białej Podlaskiej

Padwa Zamość wygrała bez problemów, przykra niespodzianka w Białej Podlaskiej

W spotkaniu otwierającym 28. kolejkę KPR Padwa Zamość odniosła cenne zwycięstwo nad Handball Stalą Mielec 32:22.

Grom Różaniec wygrywa w hicie kolejki i wskakuje na drugie miejsce w tabeli

Grom Różaniec wygrywa w hicie kolejki i wskakuje na drugie miejsce w tabeli

W hicie 22. kolejki zamojskiej klasy okręgowej grająca przez całą drugą połowę w przewadze jednego zawodnika Huczwa Tyszowce przegrała w Wożuczynie z Gromem Różaniec

Pogoń i Graf zagrały na remis. Niesamowity pech grającego trenera gości

Pogoń i Graf zagrały na remis. Niesamowity pech grającego trenera gości

W sobotę w meczu derbowym w Łaszczówce nie brakowało emocji. Tamtejsza Pogoń 96 zremisowała z rewelacyjnym Grafem Chodywańce 1:1. Wielkim pechowcem w tym spotkaniu okazał się grający trener gości Piotr Gozdek Bartosz Surman

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium